تفاوت سرویس های هاست در دهاستینگ

سرویس هایی که با عنوان هاست در دهاستینگ ارائه می شوند دارای تفاوت هایی می باشند. تفاوت سرویس های هاست در دهاستینگ از نظر نوع منابع، سخت افزارها و همچنین سیستم عامل و تنظیمات نرم افزاری است. این تفاوت به این دلیل ایجاد شده است تا کاربران بتوانند بسته به نیاز خود هر سرویس را تهیه کنند. هرچند تفاوت چشمگیری در هزینه های آن ها وجود ندارد اما باعث شده تا در پلان های بالاتر برخی سرویس ها اقتصادی تر ظاهر شوند.

وجود تنوع در هر زمینه ای علاوه بر جذابیت باعث می شود تا انتخاب دقیق تر و راجت تری داشته باشیم. البته که اگر این تنوع بیش از اندازه باشد باعث سخت شدن انتخاب هم می شود. اما در این زمینه دهاستینگ سعی کرده است تا این تنوع را محدود اما مناسب تر ارائه دهد تا در خرید هاست کمک بیشتری به شما بشود. هر وب سایتی نیازمندی هایی دارد که شاید در ابتدا مشخص نباشد. اما اگر یک شخص حرفه ای دقیقاً بداند چه منابعی نیاز دارد، این تنوع در سرویس ها کار وی را آسان تر می کند.

با توجه به پرسش های مکرر کاربران پیش از خرید در رابطه با تفاوت میان سرویس های هاست، تصمیم گرفتیم تا مقاله مختصر اما مفیدی نشر دهیم تا انتخاب هاست را برایتان ساده تر کنیم. در این مقاله خواهید دانست که تفاوت میان سرویس های هاست چیست و چگونه یک انتخاب مناسب و هوشمند داشته باشیم. البته که در کنار آن همیشه می توانید روی ما حساب کنید و پیش از خرید هر پرسشی دارید از بخش فروش راهنمایی بگیرید. با مقاله تفاوت سرویس های هاست در دهاستینگ در ادامه با دهاستینگ همراه باشید.

تفاوت سرویس های هاست

در هر میزبانی سرویس های هاست به شکل های مختلفی ارائه می شود تا کاربران بتوانند بر اساس نیاز خود یک سرویس مناسب تهیه کنند. این تفاوت ها که منجر به انتخاب یک هاست از سوی کاربر می شود دقیقاً مشخص می کند که سرویس مذکور در چه سروری باید ایجاد شود. پس این انتخاب بسیار مهم بوده و باید علاوه بر مطالعه در این موارد به آن دقت کنید.

اما در دهاستینگ سرویس ها به چند شکل مختلف تقسیم می شوند. در ابتدا این تقسیم بندی بر اساس موقعیت انجام می شود. ابتدا باید در نظر داشت که سرویسی که قصد تهیه آن را داریم در داخل کشور باشد یا خارج از کشور میزبانی شود. سپس باید سرویسی که تهیه می کنیم مشخص کنیم ابری باشد یا در یک سرور معمولی میزبانی شود. در نهایت نوبت به انتخاب نوع سرویس از نظر منابع می باشد. در ادامه تفاوت سرویس های هاست در دهاستینگ را به همین ترتیب مشخص می کنیم.

۱٫ انتخاب موقعیت داخل یا خارج

مهم ترین تصمیم ابتدایی در تهیه سرویس هاست در دهاستینگ انتخاب موقعیت سرور می باشد. باید تصمیم بگیریم که می خواهیم هاست ما در یک سرور ایرانی میزبانی شود یا در یک سرور خارج از کشور قرار بگیرد. این انتخاب مهم ترین انتخاب اولیه هاست است که باید در رابطه با آن تحقیقات لازم را داشته باشیم. اما اگر هنوز نمی دانید که باید هاست خود را در داخل کشور یا خارج از آن تهیه کنید مختصراً و البته کاملاً صادقانه بدون در نظر گرفتن منافع خود اشاره می کنیم.

هاست ایران

عموماً اگر کاربران شما اکثراً در داخل کشور بوده و ایرانی هستند یکی از دلایل شما برای انتخاب هاست داخل می باشد. سرور های ایرانی بدلیل این که فاصله آن با یک کاربر در هر شهری از کشور کمتر است، سرعت اولیه بهتری را ارائه می دهد. این مسئله باعث می شود تا ریسپانس تایم یا زمان پاسخدهی اولیه بهتری داشته باشید. اگر ویژگی های زیر برایتان بیشتر اهمیت دارد تهیه هاست ایران پیشنهاد می شود:

 1. کاربران همگی یا اکثراً در داخل کشور هستند
 2. سرعت اولیه یا زمان پاسخدهی سرور برایتان مهم است
 3. هزینه اقتصادی سرویس اهمیت دارد
 4. قرار بر انجام سئو های بسیار حرفه ای نیست
 5. قصد اتصال به ابزارهای خارجی محدود شده را ندارید
 6. استفاده پهنای باند کمتری دارید

هاست خارج

هاست های خارج بدلیل این که فاصله بسیار بیشتری از سرور تا کامپیوتر کاربران ایرانی دارد سرعت پاسخدهی اولیه کمتری ارائه می دهد. البته باید بگوییم این که سرعت در شرایط بهینه چشمگیر نبوده و کمتر از ۱ ثانیه می باشد. در عوض سرور های اروپایی دارای سخت افزار بسیار جدیدتر و حرفه ای تر هستند که شبکه اینترنت بسیار قدرتمند تری ارائه می دهند. اگر شرایط زیر برایتان مهم است انتخاب هاست خارج از کشور پیشنهاد می شود:

 1. بخشی از کاربران خارج از کشور هستند
 2. سرعت اولیه اهمیت زیادی ندارد و قدرت سخت افزاری مهم تر است
 3. هزینه اقتصادی سرویس اهمیت چندانی ندارد
 4. قرار بر انجام سئو های بسیار حرفه ای است
 5. قصد اتصال به ابزار های خارجی محدود شده دارید
 6. استفاده پهنای باند بیشتری دارید

۲٫ هاست ابری یا غیر ابری

پس از آن که مشخص نمودید می خواهید سرویس ایرانی تهیه کنید یا خارجی نوبت به این می رسد که بین سرویس های معمولی و ابری یکی را انتخاب کنید. پیشتر در مقاله هاست ابری چیست؟ در رابطه با این مسئله مفصل صحبت کرده ایم. اما مختصرا توضیح خواهیم داد که یک سرور یا هاست ابری چیست و چه تفاوتی میان این دو وجود دارد تا بتوانید آسوده تر انتخاب کنید.

هاست ابری

هاست های ابری چند سرور متصل به هم در یک شبکه هستند که به آن Cloud Computing یا رایانش ابری هم گفته می شود. هدف از این کار این است که سرور ها پایداری بیشتری داشته باشند. در این شرایط اگر یکی از سرور ها دچار مشکل شود سرویس دهی مختل نشده و هاست ها داون یا از دسترس خارج نمی شوند. در ادامه ویژگی های هاست ابری را می توانید مشاهده کنید:

 1. سرور های ابری بر پایه رایانش ابری
 2. چند سرور متصل بهم در یک شبکه
 3. پایداری و قدرت بیشتر
 4. هزینه بیشتر نسبت به هاست معمولی

هاست معمولی

هاست های معمولی کاملاً و تنها در یک سرور مشخص میزبانی می شوند. اکثر سرویس دهی های هاست در میزبانی ها به همین شکل هستند. البته اگر یک میزبان بتواند این سرور ها را خلوت و مدیریت شده نگهداری کند دیگر تفاوت آنچنان چشمگیری در بین این سرویس ها دیده نمی شود. همچنین در نظر داشته باشید که یک وب سایت کاملاً بهینه و اصولی و استاندارد در هر دو نوع از این سرویس ها می تواند نتایج مطلوبی داشته باشد. در ادامه ویژگی هاست های معمولی نسبت به ابری را می توانید مشاهده کنید:

 1. سرور های معمولی بدون تکنیک ابری
 2. یک سرور واحد و مشخص
 3. پایداری و قدرت مناسب
 4. هزینه کمتر نسبت به هاست ابری

* نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که تمامی سرور های دهاستینگ از نظر تعداد اکانت محدود و مدیریت شده می باشند و دارای پایداری بسیار بالا هستند. تفاوت آنچنان چشمگیری میان این دو نوع از سرویس ها از نظر سرعت و قدرت وجود ندارد و بدلیل این است که تمام سرور های دهاستینگ کاملاً خلوت و با پایداری عالی هستند. حال شاید نتیجه نهایی از یک وب سایت در این نوع سرور بنا بدلایلی متفاوت باشد که نیازمند بررسی و تست خواهد بود.

۳٫ هاست لینوکس، وردپرس و ووکامرس

پس از آن که نتیجه موقعیت داخل یا خارج مشخص شد و تصمیم گیری نسبت به ابری یا غیر ابری بودن آن ها معلوم شد، نوبت به انتخاب از میان سه نوع سرویس دهی در هاست ها می رسد. در دهاستینگ هاست ها به ۳ شکل زیر قابل ارائه هستند که تفاوت تنها میان منابع آن ها است.

 1. هاست لینوکس
 2. هاست وردپرس
 3. هاست ووکامرس

تمامی هاست هاست ها از سه نوع فوق دارای سیستم عامل لینوکس بوده و تفاوت میان منابعی نظیر RAM یا CPU و همچنین مقادیر دیگر آن ها می باشد. در نهایت در نظر داشته باشید که بطور مثال یک سایت وردپرسی در هر سه نوع هاست قابل راه اندازی و استفاده می باشد. اما در ادامه مشخص می کنیم که کدام یک بیشتر مخصوص چه وب سایت هایی می باشد.

* میزان منابع در صفحه هر سرویس بطور کاملاً مشخص درج شده است و می توانید آن ها را مشاهده، بررسی و مقایسه کنید.

۳٫۱ هاست لینوکس

هاست لینوکس یک هاست کاملاً اقتصادی است که در وب سایت دهاستینگ با نام های هاست ایران و هاست اروپا ارائه می شود. این هاست ها میان هاست های دیگر کمترین منابع را دارند و بیشتر مناسب وب سایت های بسیار معمولی با کمترین بازدید و پردازش را دارند. در ادامه میزان منابع این هاست ها شرح داده شده اند:

CPU RAM IO IOPS EP NPROC
۱ هسته ۱ گیگابایت ۵MB/s ۱۰۲۴ ۳۰ ۱۰۰

* این منابع در هاست های ابری مقداری بیشتر هستند.

وب سایت های مناسب هاست لینوکس

هاست های لینوکس همانطور که گفته شد دارای کمترین منابع سخت افزاری هستند. این هاست ها بیشتر مناسب سایت های معمولی و سبک و بهینه هستند که مصرف منابع چندانی ندارند. اگر بحث بودجه مطرح است و سایت بتازگی می خواهد شروع به کار کند و صرفاً جهت تست و راه اندازی است می تواند مناسب باشد. در ادامه ویژگی های این هاست را می توانید مشاهده کنید:

 • دارای کمترین منابع
 • مناسب وب سایت های کوچک
 • قابل استفاده برای سایت های وردپرسی
 • مناسب سایت های بهینه و بدون مصرف منابع بالا

* در این نوع از هاست ها می توانید وردپرس را نصب و راه اندازی کنید و هیچ مشکل یا تداخلی نخواهد داشت. اما با توجه به مصرف منابع بالا در وردپرس بهتر است از هاست وردپرس استفاده شود.

۳٫۲ هاست وردپرس

هاست های وردپرس با منابع دو برابری نسبت به هاست لینوکس ارائه می شود و جزء محبوب ترین سرویس های هاست در دهاستینگ می باشد. این هاست ها برای وردپرس کاملاً مناسب هستند و به هر شکل دیگری با هر سیستم مدیریت محتوای دیگری هم قابل استفاده هستند. در ادامه میزان منابع این هاست را می توانید مشاهده کنید:

CPU RAM IO IOPS EP NPROC
۲ هسته ۲ گیگابایت ۱۰MB/s ۱۰۲۴ ۵۰ ۱۰۰

* این منابع در هاست های ابری به جز CPU و RAM مقداری بیشتر هستند.

وب سایت های مناسب هاست ورپرس

هاست وردپرس همانطور که از نامش پیداست بیشتر مناسب سایت های وردپرسی می باشد. وردپرس بدلیل مصرف منابع بالا بهتر است هاستی داشته باشد که این منابع در حالت کاملاً مناسب نیازهای آن را براورده کند. هر نوع وب سایتی که با وردپرس نصب و راه اندازی شده باشد امکان میزبانی در این سرویس هاست را خواهد داشت. در ادامه برخی ویژگی های هاست وردپرس را مشاهده خواهید کرد:

 • دارای منابع مناسب
 • مناسب وب سایت های متوسط
 • قابل استفاده برای سایت های وردپرسی
 • مناسب سایت های با مصرف منابع متعادل

۳٫۳ هاست ووکامرس

هاست ووکامرس یکی از سرویس های جدید دهاستینگ است که بزرگترین تفاوت آن میان این سرویس با میزبانی های دیگر این است که هاست ووکامرس در سرور های ابری میزبانی می شود. یعنی با خرید هاست ووکامرس هاست ابری هم تهیه کرده اید. هاست های ووکامرس دارای بیشترین منابع میان سه نوع سرویس دیگر هستند. در ادامه برخی میزان منابع این هاست ها را مشاهده خواهید کرد:

CPU RAM IO IOPS EP NPROC
۴ هسته ۴ گیگابایت ۳۰MB/s ۵۰۰۰ ۱۰۰ ۵۰۰
وب سایت های مناسب هاست ووکامرس

هاست ووکامرس مناسب ترین سرویس هاست برای سایت های فروشگاهی است. میزان منابع در این نوع از هاست ها به شکل بسیار چشمگیری افزایش داده شده است. همانگونه که مطلع هستید سایت های فروشگاهی بدلیل استفاده از ووکامرس و قالب های سنگین با امکانات بالا مصرف منابع بالایی دارند. به جهت این که سایت های فروشگاهی بهترین بازدهی را داشته باشند هاست ووکارس برای آن ها مناسب تر است. در ادامه برخی ویژگی های هاست ووکامرس را می توانید مشاهده کنید:

 • دارای منابع بالا
 • مناسب وب سایت های پربازدید و سنگین
 • قابل استفاده برای سایت های وردپرسی و ووکامرسی
 • مناسب سایت های با مصرف منابع بالا

سوالات پرتکرار

سایت های شرکتی اگر تنها صفحات اصلی، درباره ما، تماس با ما و خدمات دارند و امکانات خاصی در آن ها وجود نداشته باشد و یک قالب سبک داشته باشند هاست لینوکس یک هاست اقتصادی و مناسب برای ان ها است. در غیر اینصورت هاست وردپرس گزینه مناسب تری برای آن ها خواهد بود.

فهرست