در آموزش ساخت DNS اختصاصی در هاست و دامنه می توانید از DNS های اختصاصی دامنه خود استفاده کنید. برای انجام این امر تنها می بایست یک IP در DNS های موردنظر خود در مدیریت دامنه و مدیریت هاست ست کنید. ساخت DNS اختصاصی در دامنه و هاست باعث می شود تا افراد دیگر متوجه نشوند از کدام میزبان سرویس تهیه کرده اید و DNS های اختصاصی و موردنظر شما را نشان می دهد.

در ادامه خواهید آموخت:

  • DNS اختصاصی چیست
  • چگونه IP هاست یا سرور را بدست بیاورید
  • چگونه IP ها را در دامنه ست کنید
  • چگونه DNS ها را در هاست A Record بزنید
  • چگونه DNS ها را ست کنید

آموزش ساخت DNS اختصاصی در هاست و دامنه

با آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه و هاست خواهید توانست dns های اختصاصی خود را برای سایتتان داشته باشید. همانطور که می دانید هر سرور دارای یک IP می باشد و به جهت این که هر IP تنها برای یک آدرس اینترنتی یا وب سایت مورد استفاده قرار میگیرد و اشتراکی است، می بایست به جهت ارائه سرویس به کاربران خود از DNS اختصاصی استفاده کند و این dns ها را در اختیار آنان قرار دهد.

پس با این وجود این dns ها بصورت اشتراکی برای تمام مشترکین که هاست تهیه می کنند یکسان است. نام این dns ها معمولاً برگرفته از نام دامنه هاستینگ می باشد. بطور مثال اگر شما یک هاست مخصوص وردپرس تهیه کنید، dns های شما برابر با ns5.thhosting.ir و ns6.thhosting.ir می باشد. زمانی که شما از دامنه خود هویز بگیرید، در مشخصات دامنه این dns ها نمایش داده می شود که نشان دهنده این است که شما از دهاستینگ سرویس تهیه کرده اید.

DNS اختصاصی چیست؟

DNS اختصاصی یک Domain Name Server است که برای هر کس می تواند مخصوص دامنه خودش باشد. برای برخی افراد از نظر جلوه کاری خوشایند نیست که از dns های هاستینگ استفاده کند، به همین جهت از dns های اختصاصی استفاده می کند. این dns های اختصاصی در هاست و دامنه مالک آن سایت ایجاد می شود و تنها برای او قابل استفاده بوده و برگرفته از نام دامنه خودش می باشد.

حال اگر کسی آموزش ساخت DNS اختصاصی را در دهاستینگ مطالعه کند و اقدام به ساخت DNS اختصاصی کند، از آن پس اگر کسی از دامنه او هویز بگیرد، دیگر dns های هاستینگ را مشاهده نمی کند و DNS های اختصاصی که از نام دامنه گرفته شده نمایان می شود. ساخت DNS اختصاصی برای همه افراد با هر وب سایتی قابل انجام است و مشکلی در عملکرد سایت ایجاد نمی کند.

بدست آوردن IP سرور یا هاست

اولین گام برای ساخت DNS اختصاصی بدست آوردن IP سرور یا هاست می باشد. برای این که بتوانید آموزش ساخت DNS اختصاصی را دنبال کنید و با موفقیت به پایان برسانید، ابتدا می بایست IP سایت خود را بدست آورید. این IP بین تمام کسانی که در یک سرور هستند اشتراکی است و به سادگی می توان آن را بدست آورد.

بدست آوردن IP سرور یا هاست در زمان خرید هاست

زمانی که شما یک هاست را از یک هاستینگ یا میزبانی خریداری می کنید، معمولاً اطلاعات لازم برای شما ایمیل می شود. این ایمیل شامل دسترسی های ورود به هاست و سرویسی که خریداری کرده اید می باشد. بعضاً برخی سرویس دهنده ها در این ایمیل IP هاست را هم اعلام می کنند که این IP ها معمولاً اگر مشکلی در سرور رخ ندهد یا کاربر هاست خود را تغییر ندهد ثابت هستند.

بدست آوردن IP سرور یا هاست از طریق CMD

یکی از روش های بسیار ساده برای بدست آوردن IP یک سایت، استفاده از نرم افزار تحت ویندوز cmd می باشد. اگر در منوی جستجوی ویندوز خود عبارت cmd را سرچ کنید، این command prompt یا خط فرمان برای شما باز می شود. در این نرم افزار ساده سیاه رنگ کافیست از دستور ping استفاده شود. این دستور پینگ برقراری IP ها یا سایت ها را بررسی می کند.
برای مشاهده IP سایت خود کافیست جستجو کنید: ping mysite.com. به جای mysite.com سایت خود را وارد کنید.

بدست آوردن IP سرور یا هاست از طریق CMD

بدست آوردن IP سرور یا هاست از طریق CMD

بطور مثال ما در اینجا مقدار IP سایت varzesh3 را بدست آورده ایم. دستور این نتیحه بصورت ping varzesh3.com بود که مقدار ۹۴٫۱۸۲٫۱۶۳٫۵۲ را به ما نشان داده است. این مقدار IP برای سایت varzesh3.com می باشد. برای سایت خود نیز می توانید از این مقدار نیز استفاده کنید.

بدست آوردن IP سرور یا هاست از طریق IPlocation

وب سایت جامع و بسیار دقیقی با نام iplocation وجود دارد که در این وب سایت می توانید ip هر سایت و موقعیت جغرافیایی سرور آن را بدست بیاورید. بسیاری از هاستیگ ها از این سایت برای بدست آوردن ip و دیتاسنتر یک سایت استفاده می کنند. در این سایت که به آدرس iplocation.net می باشد کافیست تنها آدرس سایت خود را وارد کنید.

بدست آوردن IP سرور یا هاست از طریق IPlocation

بدست آوردن IP سرور یا هاست از طریق IPlocation

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می کنید، در این سایت هم مقدار IP که در دستور cmd داده شده بود را به شما نمایش می دهد. همچنین نام دیتاسنتر و موقعیت جفرافیایی را هم به شما نشان می دهد که سرور در کجا قرار دارد و مربوط به کدام دیتاسنتر می باشد. در این جا نشان می دهد که دیتاسنتر از شاتل در تهران وجود دارد.

بدست آوردن IP سرور یا هاست از طریق تیکت در هاستینگ

ساده ترین روش برای این که مطمئن شوید مقدار IP سرور شما چیست، تیکت زدن به هاستینگ یا میزبانی خود می باشد. با ارسال تیکت و مطرح نمودن این مسئله، کارشناس بررسی می کند شما در کدام سرور قرار دارید و در نهایت در لیست سرور ها IP مربوط به سرور شما را به شما اعلام می کند تا بتوانید از آن استفاده کنید.

آموزش ساخت DNS اختصاصی در هاست

پس از آن که IP هاست خود را یافتید، می بایست به سراغ هاست خود بروید. در هاست خود برای ساخت DNS اختصاصی می بایست A Record ایجاد کنید. پیش تر در وبلاگ دهاستینگ در آموزش اتصال هاست دانلود به هاست اصلی گفته شده است که چگونه در یک هاست سی پنل A Record ایجاد کنیم. پس از ورود به سی پنل به قسمت Zone Editor بروید.

zone editor در هاست سی پنل

zone editor در هاست سی پنل

پس از ورود به Zone Editor در سی پنل، می بایست بر روی گزینه Manage کلیک کنیم. با کلیک بر روی این دکمه وارد محیط مدیریتی تمام رکوردهای دامنه در هاست خود می شوید. دقت داشته باشید که هیچ رکوردی را بدون دانش قبلی تغییر ندهید.

مدیریت رکورد های دامنه در هاست سی پنل

مدیریت رکورد های دامنه در هاست سی پنل

در محیط مدیریت رکوردهای دامنه در هاست، کافیست در قسمت بالا بر روی گزینه Add Record کلیک کنید و در لیست بازشو A Record را انتخاب کنید.

افزودن a record در هاست سی پنل

افزودن a record در هاست سی پنل

پس از کلیک بر روی گزینه Add Record و انتخاب A Record فیلدی در ابتدای صفحه برای شما اضافه می شود که می بایست برخی موارد را در آن وارد کنید.

DNS اختصاصی به شکلی باید باشد؟

اینکه در آموزش ساخت DNS اختصاصی به این فکر فرو بروید که DNS اختصاصی شما می بایست به چه شکلی باشد، کاملاً طبیعی است. بطور معمول این دی ان اس های اختصاصی به شکل یک زیر دامنه با نام ns که مخفف name server است می باشد و یک عدد در مقابل آن ها قرار میگیرد. همانطور که می دانید دی ان اس ها باید حداقل ۲ نیم سرور باشند و روی دامنه ست شوند.
DNS اختصاصی شما می تواند بطور مثال به شکل ns1.mysite.com و ns2.mysite.com باشد.

آموزش ساخت DNS اختصاصی در هاست سی پنل

آموزش ساخت DNS اختصاصی در هاست سی پنل

Name: در این قسمت می بایست نام DNS اختصاصی موردنظر خود را وارد کنید. بطور مثال ما عبارت ns1 را وارد کردیم. دقت داشته باشید که تنها کافیست عبارت ابتدایی را وارد کنید، بطور خودکار ادامه این dns اختصاصی پر می شود.
TTL: مدت زمان حیات یا تایم کش شدن رکورد در سرور است و معمولاً مقدار ۱۴۴۰۰ بصورت پیشفرض می باشد که نیازی به تغییر این مقدار ندارید.
Type: نوع رکورد می باشد که در ابتدا آن را از نوع A Record ساخته ایم. این رکورد ها به قسمت های دیگری اشاره می کنند بطور مثال به ip یک سرور.

Record: مهم ترین قسمتی که باید پر شود علاوه بر نام، قسمت رکورد می باشد. همانطور که روش های بدست آوردن IP سایت گفته شد، در این قسمت آن را وارد می کنیم.

پس از آن که  ns1 و ns2 خود را در این قسمت ها ایجاد کردیم بر روی دکمه Add Record کلیک می کنیم. این کار باعث می شود تا زمانی که مجدد این dns های اختصاصی در دامنه ست شد، هماهنگی لازم را با هاست داشته باشد.

آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه

پس از آن که dns های اختصاصی را در هاست A Record کردیم، نوبت به دامنه می رسد. در این قسمت باید به مدیریت دامنه خود مراجعه کنید. در هر میزبانی که ثبت دامنه خود را در آن انجام داده اید می بایست به آن جا مراجعه کنید. همچنین اگر دسترسی به پنل رجیسترار دامنه خود دارید، از آن طریق هم می توانید اقدام به انجام این کار کنید. این قسمت از آموزش ساخت DNS اختصاصی دقیقاً مشابه ساخت DNS اختصاصی در هاست می باشد و تنها می بایست ns ها و ip ها وارد شوند.

آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه های ملی

در صورتی که دامنه ir تهیه کرده اید، حتماً این عملیات می بایست توسط خود شما در سامانه ایرنیک صورت گیرد. به جهت انجام این کار به سامانه ایرنیک به آدرس اینترنتی nic.ir مراجعه کنید. پس از ورود به قسمت دامنه های من بروید و بر روی NS در مقابل دامنه خود در لیست دامنه های من کلیک کنید.

تغییر dns دامنه های ملی

تغییر dns دامنه های ملی

پس از آن که به قسمت تغییر dns های دامنه وارد شدید، در صفحه مربوطه می بایست ns ها را به همراه IP وارد کنید. دقت داشته باشید که در قسمت کارگزار دامنه (NS Record) مقادیر باید وارد شوند.

آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه های ملی

آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه های ملی

دقت داشته باشید که حتماً می بایست به پرسش امنیتی پاسخ صحیح بدهید. در غیر اینصورت نمی توانید این تغییرات را ذخیره کنید. پس از آن که این موارد را پر کردید بر روی دکمه اعمال که در انتهای این صفحه وجود دارد کلیک کنید. دقت داشته باشید که تغییرات در دامنه های ملی مثل ir بدلیل ساختار شبکه ملی زمان بر می باشد و پس از نهایتاً ۲۴ ساعت در صورتی که آموزش ساخت DNS اختصاصی را درست یاد گرفته باشید و انجام داده باشید اعمال خواهد شد.

آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه های بین المللی

در دامنه های بین المللی مثل com ساخت DNS اختصاصی کمی متفاوت تر است. زیرا سامانه یا مرجع خاصی برای تمام دامنه های بین المللی برای مدیریت آن ها وجود ندارد و هر میزبان در ثبت دامنه یک رجیسترار بخصوصی دارد که از آن طریق این موارد را انجام می دهد. اما بطور معمول می بایست به میزبانی مراجعه کنید که دامنه را از آن ها تهیه کرده اید.

پس از مراجعه به قسمت مدیریت دامنه خود و مدیریت Name Server ها بروید و بدنبال ست کردن dns های اختصاصی در پرتال یا حساب کاربری خود در میزبانی باشید. در دهاستینگ می توانید طبق تصویر زیر به قسمت مدیریت نیم سرور های دامنه خود مراجعه کنید و این تغییرات را در آن اعمال کنید.

آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه های بین المللی

آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه های بین المللی

ست کردن DNS ها

آخرین گامی که باید انجام دهید این است که DNS های اختصاصی موردنظرتان را در دامنه خود ست کنید. گاهاً ممکن است این عملیات با ساخت DNS اختصاصی در یک دامنه بصورت خودکار انجام شود مثل آموزش ساخت DNS اختصاصی در دامنه های ir. اما اگر غیر از این باشد باید در مدیریت دامنه برای هر دامنه ای، DNS های اختصاصی که هم در هاست تنظیم نموده اید و هم در دامنه را وارد کنید و منتظر بمانید تا تغییرات شما اعمال شود.

شما عزیزان در صورتی که هاست پرسرعت وردپرس یا هاست های دیگری تهیه کرده اید و قصد دارید DNS اختصاصی برای هاست و دامنه خود ست کنید و موفق نشده اید طبق آموزش ساخت DNS اختصاصی در این مقاله عمل کنید، کافیست یک تیکت در دهاستینگ به بخش کارشناسان فنی ارسال کنید تا طبق نیاز شما این DNS اختصاصی را بصورت کاملاً رایگان در هاست و دامنه شما انجام دهند.


آخرین نوشته ها

نوشته های مفید

۲ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست