هاست و دامنه چیست؟ با توجه به آنلاین شدن بسیاری از کسب و کار های تمام دنیا مسائل مرتبط و مشکلات و سوالات توسط بسیاری از مردم در زمینه هاست و دامنه و حتی استفاده از آن ها روز به روز در حال افزایش است. بطور کلی می توان گفت تهیه هاست و دامنه از ابتدایی ترین اموری است که در ایجاد یک وب سایت نیاز می باشد و کاربر می بایست آن ها را تهیه و آماده کند تا بتواند زمینه های طراحی وب سایت خود را فراهم کند.

هاست چیست؟

هاست فضای میزبانی مجازی است که در یک سرور بصورت اشتراکی یا اختصاصی ایجاد شده است. هر وب سایتی برای طراحی و استفاده می بایست در یک فضایی میزبانی شود یا ساده تر بگوییم فایل های آن بارگزاری و قابل خواندن شود. این فضای میزبانی بصورت مجازی توسط یک میزبانی در اختیار کاربران قرار داده می شود اما در نهایت به یک سرور ختم می شود که دارای سخت افزارهایی مثل هارد دیسک می باشد و اطلاعات شما هم در آن هارد دیسک ذخیره می شود.

چرا باید هاست داشته باشیم؟

به جهت این که فایل های سایت شما توسط افرادی که وب سایت را باز می کنند در دسترس و قابل خواندن باشد، می بایست این فضا وجود داشته باشد که همه کاربران به آن ها دسترسی داشته باشند. شاید این سوال امنیتی برایتان ایجاد شود که در این حالت دیگر همه می توانند به فایل های شما دسترسی پیدا کنند و باعث می شود دیگر امنیتی نداشته باشید. پاسخ پرسشتان کاملاً واضح است. تمامی فایل ها در این فضای میزبانی دارای سطح دسترسی هستند و کاربران تنها دسترسی خواندن دارند و دسترسی نوشتن تنها برای مدیران می باشد.

چه نوع هاستی باید داشته باشیم؟

پاسخ این پرسش کاملاً بستگی به وب سایتی که می خواهید در این فضای میزبانی بارگزاری کنید دارد. بیشتر منظورمان از این حرف نوع کدنویسی و برنامه نویسی سایت شما می باشد یا اینکه چگونه می خواهید سایت را طراحی کنید و یا از چه سیسنمی قصد استفاده دارید. بطور مثال اگر قصد استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس که محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا می باشد را داشته باشید، بهترین انتخاب برای شما هاست وردپرس می باشد. در هاست وردپرس انواع زبان های برنامه نویسی مثل php بطور کامل پشتیبانی می شود. اما ممکن است برخی افراد قصد داشته باشند که سایت خود را با زبان asp طراحی کنند که در این حالت استفاده از هاست ویندوز پیشنهاد می شود.

تخصصی ندارم، چگونه هاست تهیه کنم؟

تهیه هاست همانند تهیه یک محصول فیزیکی می باشد. صرفاً نیازی نیست که حتماً در آن زمینه متخصص باشید. کافیست بدانید قصد انجام چه کاری را دارید و آن موارد را با کارشناسان فروش شرکت های میزبانی مطرح کرده و با آن ها مشورت کنید تا بهترین گزینه ها برای انتخابتان به شما ارائه شود. همچنین با استفاده از جستجو در موتورهای جستجوگری مثل گوگل می توانید اطلاعات خود را در  رابطه با زمینه های مختلف در میزبانی افزایش دهید.

ویژگی های یک هاست خوب چیست؟

اگر بدنبال تهیه هاست باشید و در گوگل جستجو کرده باشید، قطعاً وب سایت های میزبانی بسیاری مشاهده می کند که هم ممکن است باعث افزایش اطلاعات شما در این زمینه شود و هم ممکن است شما را گیج کند که در این مورد به شما حق می دهیم. هاست ها انواع و ویژگی های مختلفی دارند که ممکن است در تهیه آن ها دچار سردرگمی شوید. سعی می کنیم در این مقاله بطور خلاصه به برخی از ویژگی های یک هاست خود اشاره کنیم:

هاست و دامنه چیست؟

هاست و دامنه چیست؟

 • از یک مجموعه معتبر تهیه شود
 • سخت افزار قوی داشته باشد
 • نرم افزارهای بروز و بدون مشکل داشته باشد
 • پشتیبانی مجموعه هاستینگ قوی و به موقع باشد
 • هزینه های تمام شده بصورت دوره ای قابل قبول باشد
 • در سرور شلوغ و پرمصرفی نباشد
 • مشکلات امنیتی ایجاد نشده باشد
 • مانیتورینگ لحظه ای داشته باشد
 • نیازهای شما را طبق نوع آن براورده کند

دامنه چیست؟

دامنه آدرس اینترنتی شما می باشد که شما یا ثبت دامنه، کاربران یا هر فرد دیگری با وارد کردن آن در مرورگر های خود می توانند آن را باز کرده و مشاهده کنند. دامنه به قسمت تقسیم می شود. قسمت اول نام موردنظر شما و قسمت دوم پسوند آن می باشد. بطور مثال نام دامنه ما thdesigner و پسوند آن ir می باشد. کاملاً واضح می باشد که نام ابتدایی دامنه سلیقه ای می باشد و هیچ الزامی وجود ندارد که به چه شکل باشد اما می بایست طبق یک سری قوانین و در یک سری چارچوب های رعایت شده انتخاب شود. قسمت دوم که پسوند دامنه می باشد هم سلیقه ای است اما انتخاب شما می بایست برجسب برخی موارد باشد.

چگونه نام دامنه را انتخاب کنم؟

پر تکرار ترین پرسش کاربران تازه کار نحوه انتخاب نام دامنه شان می باشد و طبیعی است که در این مورد نیاز به راهنمایی داشته باشد. نام دامنه کاملاً سلیقه ای است و به همین جهت نمی توان خیلی در این مورد از شخصی راهنمایی گرفت. این نام می بایست منطبق بر نام کسب و کار یا کاری که انجام می دهید باشد. بطور مثال اگر فروشگاه اینترنتی می باشد استفاده از کلمه هایی مثل shop یا kala می توانید تاثیر گذار و مناسب باشد. مواردی که می بایست در انتخاب نام دامنه در نظر داشته باشید:

 • کوتاه و مختصر باشد
 • خیلی راحت تلفظ شود
 • خیلی راحت قابل نوشتن باشد
 • از کاراکترهای خاص و نماد ها نمی توانید استفاده کنید
 • به کسب و کارتان بیاید
 • از انتخاب نام های عجیب و غریب بپرهیزید

چگونه پسوند دامنه را انتخاب کنم؟

پرسش دیگری که پاسخ به آن بسیار ساده می باشد انتخاب پسوند دامنه است. در ابتدا دقت داشته باشید که نوع پسوند دامنه شما هیچ تاثیری در نوع سایت شما ندارد. بهتر است اینطور بگوییم که برخی گمان می کنند که اگر دامنه ir که برای کشور ایران می باشد را تهیه کنند فقط برای این کشور قابل دسترسی است که کاملاً اشتباه است. هر پسوند دامنه و نام دامنه ای که داشته باشید برای تمام دنیا قابل دسترسی است. مواردی که می بایست به آن ها در انتخاب پسوند دامنه در نظر داشته باشید:

 • با توجه به هزینه های متنوع، بر اساس بودجه خود انتخاب کنید
 • سعی کنید از پسوند های محبوب مثل ir یا com استفاده کنید
 • نوع گفتن و نوشتن آن ساده باشد
 • به کسب و کارتان بیشتر بیاید مثل اگر فروشگاه اینترنتی هستید دامنه shop. زیباست
 • پس از قطعی شدن تصمیم خود آن را انتخاب کنید زیرا قابل تغییر نیست

برای تهیه دامنه چه مدارکی نیاز است؟

و در نهایت میرسیم به مهم ترین پرسش. در این مقاله قصد می کنیم تنها در رابط با دامنه های محبوب و پرفروش ir و com را مثال بزنیم. همانطور که می دانید دامنه ir یک دامنه ملی می باشد و زیر نظر سامانه ایرنیک ثبت و تایید می شود. جهت تهیه این دامنه ها می بایست به این سامانه به آدرس اینترنتی nic.ir مراجعه کرده و یک شناسه ایجاد کنید یا بطور ساده تر ثبت نام انجام دهید. سپس بر اساس شناسه خود دامنه موردنظر را تهیه کنید. دقت داشته باشید که تهیه دامنه مستلزم تایید این سامانه می باشد. مدارک موردنیاز برای ثبت دامنه بصورت حقیقی تنها اطلاعات شخصی شما است و در صورت نیاز تنها می بایست کارت ملی و شناسنامه ارسال شود.

بر خلاف تهیه دامنه های ملی، دامنه های بین المللی نیاز به مدارک و تایید ندارند. اما موضوعی که قابل توجه است مبحث تحریم ها می باشد که با استفاده از اطلاعات غیر ایرانی توسط هاستینگ ها این دامنه ها بدون مشکل ثبت و قابل استفاده خواهند بود. شاید برایتان سوال ایجاد شود که چگونه این دامنه می تواند متعلق به شما باشد در صورتی که با نام شما نباشد. در پاسخ به این پرسش باید گفت که دامنه های بین المللی با ایمیل شخصی شما ثبت می شود و مالکیت این دامنه ها نیز با ایمیل شخصی شما می باشد که دیگر مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد.

خلاصه مطلب هاست و دامنه چیست

هاست فضایی جهت ذخیره فایل ها و دامنه جهت باز شدن و خواندن آن ها می باشد. یک ملک را نظر بگیرید، هاست خانه شما است و دامنه آدرس خانه شما. جهت طراحی سایت خود می بایست حتماً هاست و دامنه تهیه کنید. نوع هاست می بایست بر اساس نوع سایت شما باشد و انتخاب دامنه کاملاً سلیقه ای و بر اساس بودجه شما می باشد. در نهایت دهاستینگ مفتخر است تا در تهیه هاست و دامنه میزبان شما باشد.


آخرین نوشته ها

نوشته های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست