نسخه ۴٫۸ بتای وردپرس: وردپرس طبق آمار و ارقام هایی که طی چندین سال گذشته اعلام شده است، در زمینه طراحی سایت بهترین سیستم مدیریت محتوایی است که تابحال منتشر شده و همچنین استفاده از این سیستم مدیریت محتوا درصد قابل توجهی را به خود اختصاص داده است. وردپرس همچنین در زمینه های سئو و بهینه سازی توانسته سیستم قدرتمندی باشد که در حال حاضر وب سایت های بسیار زیادی در این زمینه رشد و موفقیت های فراوانی داشته باشند. این سیستم همچنان از همان ابتدا رایگان و کاملا متن باز بوده است و همچنین صاحبان این سیستم قصد انحصاری کردن آن را ندارند.

نگارش بتای ۴٫۸ وردپرس

وردپرس به تازگی دست به عمل فوق العاده جذابی زده است. به گفته مت مولن وگ، یکی از برنامه نویسان تیم وردپرس، تیم آن ها در حال برنامه ریزی وردپرس هوشمند است. وردپرس در حال حاضر که این مطلب در حال انتشار است، نسخه ۴٫۷٫۵ را دارد و قرار است نسخه بعدی که ۴٫۸ است، نسخه ای کاملا متفاوت از دیگر نسخه ها باشد. این نسخه دست به تغییرات بزرگی زده است. منظور از تغییرات بزرگ، عوض شدن شکل ظاهری چند المان نیست، بلکه منظور تغییر در عملکرد برخی ماژول های این سیستم مدیریت محتوا است.

چه مواردی هوشمند می شوند؟

به گفته مت، وردپرس نسخه ۴٫۸ قرار است تا هوشمند تر از نسخه های قبلی باشد. برایمان کمی جای سوال است که دقیقاً کجای وردپرس قرار است هوشمند شود و پاسخ سوال به شکل زیر داده شده است:

  • حالت دیداری افزودن نوشته و برگه که دارای افزونه TinyMCE می باشد دستخوش تغییرات مثبتی در عملکرد المان ها دارد.
  • ابزارک داشبورد یا پیشخوان اخبار وردپرس و همچنین ابزارهای مورد استفاده در آن ها
  • ابزارک های چندرسانه ای شامل تصویر، صوت و دیئو و فایل های پیوستی با استفاده از حالت بصری

به گفته مت و مل، اینها فقط بخشی از تغییرات وردپرس نسخه جدید یعنی ۴٫۸ می باشد که شاید در یک خط توضیح خودش را کامل نشان ندهد، ولی کافیست پس از استفاده تجربه خود را با این چند خط توضیح مقایسه کنید تا متوجه شوید که قضیه فقط به همین جا ختم نمی شود. با آویناوب همراه باشید تا برخی از مسائل جدید را شرح دهیم.

ابزارک داشبورد اخبار و رویدادهای وردپرس

ابزارک داشبورد اخبار و رویدادهای وردپرس

ابزارک داشبورد اخبار و رویدادهای وردپرس

اگر وردپرس کار باشید، این ابزار را بارها و بارها در پیشخوان وردپرس خود دیده اید. اما این ابزار نیز همانند ابزارهای دیگری که گفته شد، دستخوش تغییراتی بوده است. این ابزار آخرین اخبارهای وردپرس را نمایش می دهد که با کلیک بر روی آن ها وارد مرجع وردپرس بومی خود می شوید. یعنی اگر وردپرس شما فارسی باشد، وارد وب سایت wp-persian می شوید و اگر از وردپرس اورجینال استفاده می کنید وارد wordpress.org خواهید شد. نکته قابل توجه اینجاست که می توانید لوکیشن یا محل خود را انتخاب کنید تا اخبار بسته به ناحیه شما نمایش داده شود. این می تواند در طراحی وب سایت به شما کمک کند تا از تغییرات وردپرس آگاه باشید.

ویرایشگر دیداری در ابزارک متن

ویرایشگر دیداری در ابزارک متن

ویرایشگر دیداری در ابزارک متن

بازهم اگر وردپرس کار باشید، می دانید که در ابزارک ها، ابزارکی تحت عنوان ابزارک متن وجود دارد که بدلیل اینکه مدیران و وبمستران می توانند در این ابزارک ها کد وارد کنند، استفاده زیادی دارد. حال وردپرس به این فکر افتاده است که این ابزارک را کمی گسترش دهد. طبق تصویر فوق، کاربران می توانند بدون واردکردن کد، از حالت بصری این ابزارک استفاده کنند. بطور مثال برای وارد کردن لینک یا تنظیم ترازبندی متن، دیگری نیازی به واردکردن کدهای html نیست.

ابزارک های جدید

ابزارک تصویر

ابزارک تصویر

سیستم مدیریت محتوای وردپرس، بالاخره پس از مدت ها تصمیم گرفت تا ابزارک های پیشفرض خود را افزایش دهد. علاوه بر تغییرات ابزارک متن که گفته شد، وردپرس ابزارک هایی جهت ساده تر شدن کاربری قسمت ابزارک متن به مجموعه ابزارک های خود اضافه کردن است. از نمونه ابزارک هایی که اضافه شده است، می توان به ابزارک تصویر و ابزارک ویدئو اشاره کرد.

ابزارک ویدئو

ابزارک ویدئو

همچنین در ابزارک ویدئو که سیستم مدیریت محتوای وردپرس در نسخه ۴٫۸ خود قرار داده است، می توانید براحتی و بدون دردسرهای نصب افزونه یا کدهای پخش ویدئو، آن ها را در ابزارک وب سایت خود نمایش دهید. دقت داشته باشید که ترجیحاً ویدئو ها دارای فرمت mp4 و H.264 باشند تا پخش موفقیت آمیزی در فضای مجازی و بخصوص تلفن های همراه داشته باشند.

وردپرس در حال حاضر نسخه دوم بتای ۴٫۸ را با بیش از ۵۰ تغییر در این سی ام اس منتشر کرده است که در وب سایت wordpress.org در قسمت news می توانید آن ها را دریافت کنید. همچنین این قابلیت ارائه شده تا با نصب افزونه beta tester plugin این نسخه را بررسی کنید.


آخرین نوشته ها

نوشته های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست