یکی از شایع ترین مشکلات وردپرس و سایت های وردپرسی خطای ۵۰۳ در وردپرس می باشد. حتی اگر در هاست پرسرعت وردپرس هم باشید ممکن است با خطای ۵۰۳ در وردپرس مواجه شوید که این خطا مانع از هرگونه لود سایت شما چه در فرانت اند چه در بک اند می شود و علناً دیگر از طریق وردپرس نمی توانید هیچ عملیات دیگری را انجام دهید.

خطای ۵۰۳ در وردپرس

اما خطای ۵۰۳ به چه شکلی خود را نشان می دهد؟ شاید تابحال با این خطا مواجه نشده باشید اما در صورت مواجه با این خطا می بایست بدانید که این خطا به شکل های زیر با بازکردن سایت خود مشاهده می کنید و هیچ قسمتی از سایت شما را لود نمی کند:

۵۰۳ Service Unavailable
Http/1.1 Service Unavailable
HTTP Server Error 503
۵۰۳ Error
HTTP 503
HTTP Error 503

این خطا ها معمولاً به یک صفحه ای به پس زمینه سفید رنگ و یک خط کد با رنگ مشکی و با سایز بزرگ است و در این صورت نمی توان هیچ دلیلی برای این خطا پیدا کرد. اما باید بدانید که این خطا اکثر بدلیل استفاده بیش از حد از منابع هاست نظیر فضا، رم، سی پی یو و موارد این چنینی رخ می دهد.

آموزش رفع خطای 503 در وردپرس

آموزش رفع خطای ۵۰۳ در وردپرس

دلایل خطای ۵۰۳ در وردپرس

همانطور که گفته شد خطای ۵۰۳ معمولاً بدلیل استفاده بیش از حد از منابع هاست نظیر فضای هاست پرسرعت، ram، cpu، i/o usage و موارد این چنینی رخ می دهد. البته نباید فراموش کنیم که گاهاً افزونه ها و قالب های وردپرس نیز از دلایل این خطا می توانند باشند.

علت استفاده بالا از منابع میتواند یکی از دلایل زیر باشد:

بازدید بسیار بالا: همانطور که می دانید هر وب سایت در زمانی که لود می شود منابعی را اشغال و مصرف می کند که در هر وب سایت بسته به بهینه بودن آن متفاوت است. حال در نظر داشته باشید که هاست شما منابعی نظیر ۱ گیگابایت رم و ۱ هسته سی پی یو داشته باشد که در این صورت اگر وب سایت شما در حین لود ۱۰۰ مگابایت از رم را اشغال کند، این سایت با ۱۰ بازدید همزمان دچار خطای ۵۰۳ می شود.
راه حل: پیشنهاد می شود سایت حتماً بهینه شود و در صورت داشتن بازدید بسیار بالا، از هاست های با منابع بالا و اختصاصی استفاده شود.

استفاده از ربات های بالا بردن بازدید خودکار: بسیاری از افراد از ربات های ترافیک ساز جهت رشد سایت خود استفاده می کنند و گاهاً مقدار IP های ارسالی و همزمان به سایت را افزایش می دهند که همانند مورد فوق سایت را دچار استفاده از منابع زیاد می کند و در نهاین خطای ۵۰۳ وردپرس رخ می دهد.

داشتن یک فرم ثبت نام یا نظر دهی بدون کد امنیتی یا کپچا(حمله اسپمر ها): اسپم ها همواره تلاش می کنند تا سایت شما را دچار اختلال کنند. دقت داشته باشید که حتماً در فرم های تماس و نظرات سایت از ضد اسپمر ها استفاده کنید. این اسمپر ها در لحظه ممکن است افزایش اسپم داشته باشند و خطای ۵۰۳ وردپرس رخ دهد.
راه حل: استفاده از افزونه های recaptcha در فرم های تماس و نظرات سایت.

حجم بالای دیتا بیس در اثر خطا یا مشکلات کد نویسی یا ذخیره بیش از حد لاگ فایل: همیشه دقت داشته باشید که سایت شما هرچه مقدار هم سنگین باشد دیتابیس دارای حجم بسیار کمتری است. یک وب سایت با فضای ۵ گیگابایت ممکن است تنها ۵ مگابایت دیتابیس داشته باشید. سنگینی دیتابیس در وردپرس نیز یکی از مشکلات رایج وردپرس است که در ایجاد خطای ۵۰۳ نیز دخیل است.
راه حل: دیتابیس را با استفاده از افزونه های بهینه سازی مثل راکت وردپرس بهینه سازی کنید.

حمله پهنای باند توسط هکر ها: استفاده بیش از حد نیز یکی از دلایل خطای ۵۰۳ در وردپرس است. به این شکل که اگر هاست شما دارای پهنای باند محدود باشد و هکر ها و اسپمر ها به سایت شما حملاتی داشته باشد این پهنای باند را اشغال کرده و در نهایت دچار خطای ۵۰۳ در وردپرس می شود.
راه حل: تمامی قالب ها و افزونه های خود را با نسخه های صحیح و استاندارد جایگزین کنید و دقت کنید فایل ناشناس در هاست خود نداشته باشید.

نفوذ به سایت شما و استفاده از آن برای فشار یا تخریب وضعیت سرور: همانطور که در مورد پیشین توضیح داده شد در این مورد هم صدق می کند. نفوذ به سایت از طریق هک و اشغال منابع سایت وردپرسی شما را دچار خطای ۵۰۳ در وردپرس می کند.
راه حل: رفع مشکلات امنیتی و اسکن هاست و استفاده از افزونه های امنیتی

افزونه ها و قالب های نال و مخرب: یکی از شایع ترین دلایل خطای ۵۰۳ در وردپرس استفاده از افزونه ها و قالب های نال و مخرب می باشد. می بایست دقت داشته باشید که ممکن است این قالب ها یا افزونه ها شامل ویروس یا فایل های شل و مخرب باشند و سایت شما را دچار اختلال کند.
راه حل: تمام افزونه ها و قالب های خود را با نسخه های استاندارد و سالم جایگزین کنید.

نسخه PHP نامناسب: بسیار دیده می شود که استفاده از نسخه نامناسب PHP باعث می شود برخی فایل های PHP بدرستی کامپایل یا اجرا نشوند و باعث شود تا منابع هاست شما اشغال شود.
راه حل: تمامی نسخه های PHP را در هاست خود تست و نتیجه را بررسی و مقایسه کنید.

عدم بهینه بودن وب سایت: از مهم ترین دلایل خطای ۵۰۳ در وردپرس عدم بهینه بودن سایت می باشد. سایت هایی که بهینه نیستند و حجم بسایر بالای از داده ها حین بارگزاری را لود می کنند در هر بار بارگزاری منابع را به شدت درگیر و اشغال می کنند.
راه حل: بهینه سازی سایت.

رفع خطای ۵۰۳ در وردپرس

  • غیرفعالسازی افزونه ها
  • تغییر قالب وردپرس
  • Kill شدن تمام پروسس های سایت(از طریق ثبت درخواست به میزبانی هاست)
  • بهینه سازی وب سایت
  • رفع مشکلات امنیتی
  • بررسی فایل errorlog وردپرس در هاست
  • لغو استفاده از کرانجاب ها
  • جلوگیری از اسپمر ها
  • بروزرسانی وردپرس

لطفاً دقت داشته باشید که پیش از انجام هرگونه تغییراتی از سایتتان، مطمئن شوید که یک بکاپ از کل هاست در اختیار داشته باشید و قابلیت ریستور را داشته باشد. شما می توانید خودتان نیز از طریق کنترل پنل هاست این بکاپ را تهیه کنید و در صورت وجود مشکلات بیشتر به هاستینگ خود اعلام کنید تا آن را برایتان ریستور کند.

آخرین نوشته ها

نوشته های مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست